niedziela, 24 czerwca 2012

Savoir-Vivre... Jak nie popełnić gafy

"Warto, by turysta wybierający się do Japonii przyswoił sobie tamtejsze reguły dobrego wychowania, które znacząco różnią się od Europejskich.

Wymiana bilecików przy powitaniu również należy do dobrego obyczaju, a brak wizytówek uważany jest za przejaw grubiaństwa. Bileciki wymieniają między Zwykli Japończycy nie podają sobie rąk. Jeśli jednak widzimy Japończyków ściskających sobie dłonie, znaczy to, że darzą się sporym szacunkiem i są obyci w świecie, bo stosują się do obcego obyczaju. Dla typowego Japończyka ukłon oznacza powitanie. Im starsza i bardziej godna szacunku osoba, z którą się witasz, tym ukłon powinien być głębszy. Jadąc do Japonii, nie zapomnij też zabrać ze sobą wizytówek. To nieważne, że z większością swoich rozmówców spotykasz się pewnie pierwszy i ostatni raz w życiu.sobą nawet uczniowie. Komunikując się z Japończykami, koniecznie jak najczęściej się uśmiechaj. To przejaw nie tylko radości, ale również dobrego obyczaju. Kolejny nieznany Europejczykom zwyczaj to zdejmowanie butów zaraz po wejściu do jakiegokolwiek domu. Podobnie należy się zachowywać w niektórych - tych bardziej tradycyjnych - restauracjach. Jeśli zatrzymujesz się w hotelu dużej międzynarodowej sieci, pozbycia się obuwia nikt raczej nie oczekiwał. Inaczej rzecz jednak ma, jeśli wynajęto się pokój w niewielkim pensjonacie. Na tym nie koniec kłopotów z butami, bo nawet jeśli masz na nogach kapcie, wchodząc do toalety, należy koniecznie zmienić je na inne. Nie oznacza to oczywiście, że musisz nosić ze sobą kilka par odpowiednich na różne okazje kapci. Zazwyczaj są one przygotowane na miejscu, w którym wymagane jest ich włożenie. Jeżeli natomiast wybierasz się do restauracji - niezależnie od tego, w butach czy bez - pod żadnym pozorem nie dawaj napiwków. Kelner może uznać taką finansową nagrodę za nieuprzejmość, a nawet obrazę. Identyczne zasady obowiązuję w taksówkach.


Publiczne wycieranie nosa nie jest eleganckim obyczajem anie w Europie, ani w Ameryce, ale w Japonii takie zachowanie jest po prostu wyrazem skrajnego chamstwa. Nie ma znaczenia, czy robisz to głośno, czy cicho ; jeśli już musisz - szukaj ustronnego miejsca. Podobnie jest z kichaniem."

Siorbanie ? Nic nie szkodzi
Słynący z dobrego wychowania Japończycy miewają obyczaje, których odmienność może razić Europejczyków. W zupełnie dobrym tonie jest na przykład przy jedzeniu zupy podnoszenie miseczki i siorbanie.

Więc jak chcecie wybrać się do Japonii nie zapomnijcie o :
1. Ukłonach
2. Uśmiechu
3. Wizytówkach
4. Nieskazitelnie czystych skarpetkach :3 


Ale za to nie musisz się przejmować napiwkami i siorbaniem xD
Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz