niedziela, 24 czerwca 2012

Karigurashi no Arrietty - Pożyczalscy

 
Tytuł : Karigurashi no Arrietty
Reżyseria : Hiromasa Yonebayashi
Scenariusz : Hayao Miyazaki
Muzyka : Cecile Corbel
Gatunek : Familijny, Fantasy
Produkcja : Studio Ghibli
Wersja polska : fanowska (za animesub.info)

Ubywa wam cukru ? Bezpowrotnie giną jakieś drobiazgi ? Rozejrzyjcie się uważnie po swoim domu, zerknijcie zwłaszcza pod podłogę. Być może znajdziecie tam... malutkich złodziejaszków. Och, przepraszam, mały Pożyczalskich. Inna sprawa, że nikt jeszcze nie widział, by coś komuś oddali.

Każdy film animowany, który wychodzi spod ręki ekipy studia Ghibli, wzbudza wiele emocji. Nigdy do końca nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać, nawet jeśli za wzorzec scenariusza służy zachodnia literatura. W przypadku recenzowanego Karigurashi no Arrietty był to cykl powieści Mary Norton, Pożycalscy. W anime z oryginału zostało jednak niewiele, właściwie tylko idea żyjących bok nas liliputów i wszechobecne poczucie melancholii.

Historia w Karigurashi no Arrietty rozgrywa się w czasach nam współczesnych, w roku 2010. Chory na serce chłopiec, Sho, wyjeżdża z Tokio na wieś, gdzie wychowywała się jego matka. Tam w ciszy i spokoju ma oczekiwać na poważną operacje, która ma ocalić mu życie. Na pozór nudny pobyt na wsi zamienia się dla chłopca w niesamowitą przygodę. Trafia bowiem na ginący gatunek liliputów nazywających się Pożyczalskimi. Pod wiejskim domem żyją trzy osób - śliczna nastolatka Arrietty i jej rodzice. i to oni, a nie chłopiec, są głównymi bohaterami powieści. Kiedy pojawiają się na ekranie, zaczynamy oglądać świat z innej perspektywy. Na to wrażenie pracuje zarówno obraz, jak i dźwięk. Poruszanie się ludzi brzmi jak wichura. Ludzka, szara codzienność z perspektywy liliputów zamienia się w niesamowity, baśniowy świat, pełen skarbów, atrakcji, ale i niebezpieczeństw. Patelnia, szafka, okno, dom dla lalek - wszystko nabiera zupełnie innego koloru i sprawia, że graficzne dekoracje hipnotyzują widza.  
 
Zapraszam do obejrzenia filmu na stronie podanej niżej :
www.zalukaj.tv

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza