niedziela, 24 czerwca 2012

Hanafuda - Karciana rozgrywka

Zbliża się koniec roku xD czyli wiadomo co się szykuje, wolne lekcje. Każdy chyba tak ma że musi chodzić do szkoły, ale nauczyciele pozwalają nam oglądać filmy, grać w różne gry lub po prostu porozmawiać z kolegami bądź koleżankami. Więc sporo można robić co się chce to czemu by nie zagrać kartami Hanafuda ??

"Chociaż gra w karty od wieków znana japońskim elitom, bo nie służyła do uprawiania hazardu. W Japończykach zamiłowanie do tej rozrywki rozbudowali Europejczycy. Początek dała załoga statku Francisco Xaviera, który przypłynął do Japonii w XVI w. Marynarze mieli ze sobą talię 48 portugalskich kart do gry hombre. Gdy tylko Japończycy zaznajomili się z zasadami, w Kraju Kwitnącej Wiśni powstały pierwsze domy hazardu. Ich działalność skończyła się w 1633 r. kiedy Japonia zamknęła się na kontakty z przedstawicielami zachodniego świata. Harazd został zakazany. Gra w karty zdążyła już jednak spodobać Japończykom na tyle, że podczas następnych dziesięcioleci prześcigali się w wymyślaniu sposobów omijania prawa. Ponieważ dokuczliwe regulacje prawne dotyczyły kart europejskich, stworzono unsun karuta, czyli zestaw japońskich kart do gry. Na obrazkach zamiast europejskich symboli pojawiły się postaci japońskich wojowników. Talia zawiera 75 kart. Gdy gra kartami unsun karuta stała się zbyt modna, rząd zakazał ich używania, co przyspieszyło powstanie kolejnych talii innego typu. Miejsce unsun karuta zajęły karty mekuri karuta. Tym razem talia składała się z 48 elementów podzielonych na 12 części, czyli przypominała talie europejskie i jako taka znów stała się niezwykle popularna. Gdy i tej gry zakazano w 1791 r., w jej miejsce natychmiast powstała następna oryginalna talia, a gdy i jej zakazano, kolejna.

W końcu japoński rząd zdał sobie sprawę, że jakiś rodzaj karcianej gry zawsze będzie uprawiany i zaczął rozluźniać  restrykcyjne prawo. Rezultatem tego są właśnie karty hanafuda, które łączą japońską tradycję z zachodnim stylem gry. Karty te nie mają jednak numerów - celem gry jest łączenie  obrazków z tych samych grup.

Oczywiście od chwili, gdy karty przestały być zakazane, spadła ich popularność. Odzyskały ja pod koniec XIX w., kiedy japońska mafia Yakuza zaczęła wykorzystywać karty hanafuda w grach hazardowych."


 

Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz