niedziela, 24 czerwca 2012

Bonsai - Drzewka w rozmiarze mini

Ahh lato, wakacje i te sprawy... Dla tych co mają więcej czasu, są systematyczni i smykałkę do ogrodnictwa proponuje drzewka bonsai. Choć co prawda sztuka miniaturyzacji drzew przybyła do Japonii z Chin, to właśnie Japończycy okazali się mistrzami w tej dziedzinie. Dziś te prześliczne, maleńkie drzewka rosnące w doniczkach kojarzą się wyłącznie z Krajem Kwitnącej Wiśni.

"Sztukę bonsai Japończycy zaczęli uprawiać prawdopodobnie już w VIII w., choć pierwsze pisane wzmianki na ten temat i rysunki karłowatych drzewek pojawiają się dopiero w źródłach pochodzących z początku XIV w. W tym czasie miniaturyzacji drzew osiągnęła już w Japonii doskonałość. W Chinach tymczasem technika tworzenia ogrodów w wersji kompletnie podupadła.

W dawnych wiekach uprawianiem bonsai, czyli jak wskazuje nazwa "roślin na tacy", zajmowali się w Japonii jedynie ludzie pochodzący z arystokratycznych rodów. Jednak już w XVIII w. bonsai trafiło pod strzechy i stało się powszechnym hobby. Drzewa i krzewy uprawiane w sztuce bonsai rosną w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach, jednak żeby osiągnąć pożądany efekt wizualny, trzeba się nimi odpowiednio opiekować. Jedną z podstawowych czynności w tworzeniu bonsai jest technika przycinania korzeni, aby uniemożliwić drzewu rozrost do naturalnych rozmiarów. Ciekawszy jest sposób zmniejszenia grubości pnia drzewa przez tak zwany okład powietrzny. Polega to na założeniu wokół pnia pętli z drutu, tak by wciął się w korę. W nacięcie wkłada się mech i ziemię. W wyniku umiejętnie przeprowadzonej operacji można nie tylko uzyskać pożądaną grubość pnia, ale i drugie miniaturowe drzewo.

Żeby hodowane drzewo osiągnęło doskonałą formę, trzeba się nim zajmować przez wiele lat - czasem jedno bonsai przekazywane jest z pokolenia na pokolenie i ciągle udoskonalane. Prawdziwe bonsai nigdy nie jest gotowe. Nawet gdy osiąga idealny kształt, wciąż wymaga pielęgnacji, ciągłego przycinanie korzeni, odcinanie pędów i owijania gałązek drutem w taki sposób, by zachować kształt nadany im przez twórcę. Trzeba je także regularnie nawozić i podlewać. Hodowla takich miniaturek wymaga więc zaangażowania i wielkiej systematyczności.

Do tworzenia bonsai najlepiej nadają się drzewa i krzewy o zdrewniałych pędach. Znawcy najbardziej cenią bonsai tworzone z drzew długowiecznych, takich jak dęby, sosny, cisy i jałowce."

 

Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz