sobota, 23 czerwca 2012

Wielkie oczy mangi

 Czy wiecie, że mangowe dziewczyny mają duże oczy, bo twórcy pierwszych komiksów wzorowali się na twarzy Myszki Miki?? Poznajcie jeszcze inne tajemnice mangi i anime.

 Lektura mangi, czy japońskiego komiksu, to jedna z podstawowych rozrywek w kraju kwitnącej wiśni. Nasi rówieśnicy, robiąc zakupy w księgarniach, mogą wybierać spośród setek rozmaitych serii. Manga stanowi ponad jedną trzecią oferty wydawanej w Japonii. Są mangi, których akcja toczy się w dalekiej przyszłości, są baśniowe, kryminalne czy historyczne mające ułatwić naukę. Istnieją komiksy o życiu zwykłych ludzi, takie "seriale" jak nasz telewizyjny "Klan" XD. Są mangi dla szachistów, wędkarzy, filatelistów i gospodyń domowych. Powstają komiksy sportowe-cieszą się wyjątkową popularnością, ich bohaterami są piłkarze, pływacy czy baseballiści. I wreszcie manga kulinarna. Tak, tak! Każdy komiks przedstawia jakiś przepis i kończy się zwykle sceną wielkiego gotowania :] 


ANIMOWY OBŁĘD
-Nudzą mnie filmy Disneya-powiedział Hayao Miyazaki w jednym z wywiadów.  -Dlatego robię swoje filmy. Miyazaki (ur.1941 r.) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców anime, wyreżyserował kilkadziesiąt filmów. Japończycy piszą o nim książki. Popularność mangi mocno wpłynęła na przemysł filmów animowanych. komiks dosłownie przeniesiono na ekrany, z jego charakterystyczną kieską i sposobem prowadzenia akcji. Taka japońska kreskówka nazywa się anime (ale przecież każdy to wie). O ile manga stanowi jedną trzecią publikacji, o tyle anime to już ponad połowa rocznej produkcji filmowej w Japonii !! Dotąd mieliśmy okazję zobaczyć tylko dwa filmy anime w naszych kinach. Były to : Pokemon i Księżniczka Mononoke ( Bardzo polecam ten film). Bohater pierwszego jest nam bardzo dobrze znany z gier i serialu telewizyjnego. Natomiast Księżniczka Mononoke to już film skierowany do starszych odbiorców, wspaniały, przejmujący obraz. Aż nie do wiary, że jest kreskówką. Został wyreżyserowany właśnie przez Miyazakiego. Jeden z reżyserów anime, Noboru Ishiguro, powiedział kiedyś: - Wielu artystów mangowych mojego pokolenia zwróciło się w stronę animacji, ponieważ wszyscy -taj jak ja-byli oczarowani Hollywood. Ludzie, którzy zaczęli rysować mangę, bez wątpienia chcieli tworzyć własne filmy. Ale łatwiej było mówić, niż zrobić, zatem przenosili swoje wizje własnymi rękami, z pomocą papieru i tuszu. Jeśli tylko okoliczności by pozwoliły, większość mangowych artystów prawdopodobnie stałaby się reżyserami filmowymi. 

PRAWDZIWI FANI
Fanów mangi i anime nazywa się otaku. Zakładają fankluby, zbierają się na wielkich konwentach organizowanych regularnie w Japonii i poza nią. Przebierają się w stroje ulubionych postaci, popisują się wiedzą na temat ukochanych filmów i komiksów, ulubione scenariusze znają na pamięć. Gromadzą pamiątki, plakaty, autografy twórców-wszystko, co jest związane jest z mangą i anime. 
I pamiętajcie nie mówcie że anime to chińskie bajki... Jaki nie oglądacie to nie oceniajcie.
 
 
WIELKI BIZNES
Na mandze świetnie zarabiają także producenci gadżetów. Japońscy fajni je KOCHAJĄ !!! Nie mają najmniejszego problemu z zakupem figurki dowolnej postaci z mangi czy anime. Jeśli w jakimś odcinku postać wystąpi w nowym stroju, zaraz można spodziewać się nowej figurki. Skoro jesteśmy przy ubraniach-w japońskich sklepach znajdziecie wszystko : kurtki, kożuchy, buty, skarpetki z mangowymi nadrukami (fajnie co nie?). Po co to wszystko?? Aby fani rozpoznawali się na ulicy bez słowa. Są jeszcze płyty z muzyką, ciasteczka, chipsy, frytki w kształcie postaci filmowych, podręczniki, w których bohaterowie komiksów uczą czytelników. Oczywiście, powstają również gry komputerowe. 
To są powody dlaczego chcę mieszkać w Japonii :] 


POLSKA JAPONIA
My także możemy cieszyć się mangą i anime. Wybór wcale nie jest mały - od Death Note, po Pszczółkę Maję, która-o czym nie każdy wie-jest filmem anime. Bez trudu kup mangi poczytacie na ich temat-na stronie www.tanuki.pl. Ukazują się publikacje, których można uczyć się rysować mangi i anime. Odbywają się także konwenty. Polscy otaku spotykają się kilka razy w roku w r óżnych miastach. Oglądają filmy, organizują konkursy, przebierają się w samodzielnie szyte stroje. Z pewnością chętnie przyjmą w swoje szeregi każdego kolejnego miłośnika mangi i anime. Może kiedyś się tam znajdziemy i porozmawiamy... 


CHARAKTERYSTYCZNE CECHY MANGI
*Są przeważnie czarno-białe.
*Ich bohaterowie mają wielkie oczy i niezwykła mimikę twarzy. *Niewiele w nich tekstu. *Postaci pokazuje się w bardzo dynamiczny sposób. *Są bardzo grube (300-400 stron)
*W Japonii czyta się je od prawej do lewej strony.

 Mangi są najczęściej czarne-białe, bo rysownicy twierdzą, że za pomocą kolorów można pokazać co najwyżej powierzchnie przedmiotu. Jego istotę pokaże dopiero czerń i biel ! Tak uważali również artyści z czasów dawnej Japonii, twórcy drzeworytów.
Jeśli byście chcieli obejrzeć Księżniczkę Mononoke to możecie znaleźć ten film na stronie www. zalukaj.pl. Tam też znajdziecie inne filmy anime, ale to już następnym poście.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz