sobota, 23 czerwca 2012

Sztuki Walki - kendo, sumo, aikido, judo, karate

Muszę się wam pochwalić zapisałam się na karate :] I szczerze zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w takich takich kursach, gdyż nie tylko nauczycie się obrony, ale także jest to naprawdę niezłą zabawą. Nasz SenSei był wyrozumiały i naprawdę dobrze tłumaczy każdą technikę osobno, a potem łączy je ze sobą, tak że wychodzą niezłe cuda :]

"Z szermierki samurajów (kenjutsu) wywodzi się kendo - japońska sztuka walki mieczem. Różnica między kendo a kenjutsu polega m.in. na tym, że zamiast stalowych samurajskich mieczy(katana), w kendo używa się broni wykonanej z bambusa. Zasady walki są oparte na kodeksie bushido, czyli niepisanym zbiorze zasad etycznych japońskich samurajów, które kultywują takie wartości, jak sprawiedliwość, uprzejmość, honor, wierność i odwaga.

Dla przybysza z Europy najbardziej widowiskowym sportem jest sumo, czyli japońskie zapasy znane już od VII wieku. Atrakcyjność tej dyscypliny bierze się jednak, nie z samej techniki walki, która trwa zazwyczaj bardzo krótko i polega na próbie wypchnięcia przeciwnika z maty albo sprawieniu, by jakąkolwiek częścią ciała - poza stopami - jej dotknął. Niezwykły widok przedstawiają sami zawodnicy, którzy są tak potężni, że w każdej innej kulturze zostaliby uznani za chorobliwie otyłych. Ale nie w Japonii - tu zawodnicy sumo ważący około 200 kg są niezwykle popularni. Sumo wiąże się z obrzędem sintoistycznym mającym zapewnić obfite plony. Dlatego pod areną, na której walczą zawodnicy, są złożone ofiary dla bóstw, a nad matą wisi imitacja świątyni, co ma przypominać, że kiedyś właśnie tam odbywały się walki.

Choć sumo dziś uprawiana również w Europie, w tym w Polsce, to na świecie dużo większą popularność zyskały jednak inne japońskie sztuki walki, na przykład judo. Zostało ono stworzone pod koniec XIX wieku przez Kano Jigoro. Judo, pomyślane jako sztuka samoobrony, ma być sposobem na odparcie ataku uzbrojonego przeciwnika przez osobę bez broni. Również popularną sztuką walki jest rozwinięte przez Japończyków, a pochodzące z wyspy Okinawa, karate. Aż trudno uwierzyć, że pierwszy publiczny pokaz karate w Japonii odbył się dopiero w 1917 roku. Już kilka lat później trening karate wprowadzono do japońskich szkół. Sztuką samoobrony najbardziej lubianą przez kobiety jest aikido. Technika aikido polega na tym, aby wykorzystać w walce energię przeciwnika."
Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz