sobota, 23 czerwca 2012

Origami - sztuka składania papieru

To może teraz troszkę rozrywki. No to wyciągamy kolorowe karteczki i tworzymy, a co zrobimy? To już zależy od naszej wyobraźni. Może zrobimy groźnego smoka, albo rajskiego ptaka ?

"Japończycy sztukę składania papieru przejęli przed wiekami od Chińczyków i dopracowali ją do takiej perfekcji, że dziś nikomu nie przychodzi do głowy, że origami nie pochodzi z Japonii. Sztuka ta zaczęła się rozwijać na początku VIII wieku. Papierowe ozdoby służyły wówczas do dekorowania świątyń z okazji religijnych uroczystości. Pierwszy podręcznik origami powstał pod koniec XVIII wieku. Można w nim znaleźć m.im 49 sposobów składania papierowego żurawia. Dzisiejsi mistrzowie origami udowadniają, że z papieru wyczarować można dowolną postać. Wszystko zależy od tego, jak dobrze znamy reguły składania papieru i czy mamy dużą wyobraźnie. Ważna jest taż sprawność manualna twórcy, bo origami wymaga dokładności. Do stworzenia wymyślonej figurki o skomplikowanym kształcie z pewnością trzeba i wiedzy, i ćwiczeń, jednak najpopularniejsze origami, na przykład żurawia, potrafi złożyć nawet dziecko. I nie ma w tym nic dziwnego, bo od 100 lat wszyscy młodzi mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uczą się tej techniki w szkole.
Główną zasada w tworzeniu origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach. Powstające tym sposobem płaszczyzny są na siebie symetrycznie nakładane. Klasyczne origami powstaje z jednego kwadratowego kawałka papieru i podczas jego tworzenia niedopuszczalne jest używanie nożyczek czy kleju. Dziś jednak wielu twórców lekko nagina ta zasadę, tworząc figurki z kawałków papieru wcześniej odpowiednio przyciętych, na przykład do formy rombu czy trójkąta.
Mimo japońskiej fascynacji elektroniką, mnogością gier, komputerów, iPodów i telefonów komórkowych, zainteresowania origami nie słabnie. Wydawane są kolejne podręczniki z nowymi formami, a wymyślenie sposobów tworzenia papierowych figurek zdaje się nie mieć końca. W 1990 roku w Tokio powstało Japońskie Akademickie Towarzystwo Origami (Japan Origami Academic Society) zrzeszające wielbicieli sztuki składania papieru. "


 
Aż trudno uwierzyć jak zwykły papier może zamienić się w coś tak wspaniałego. Po prostu magia i jak tu nie kochać Japonię ?

Nie macie pomysłu na swoje figurki bo nie wiecie jak je złożyć ? To nie problem poniżej macie filmik jak zrobić klasycznego żurawia.



Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz