sobota, 23 czerwca 2012

Ikebana - Kwieciste kompozycje

Japonia jest niezwykła... nawet mają specjalną technikę układania kwiatów. Może opowiem trochę o niej i razem zaczniemy robić własne kompozycje, aby postawić je w swoim pokoju... Kto wie ? Ale wasze warto spróbować.

"W japońskim domu ikebanę ustawia się zwykle na honorowym miejscu, tak aby wszyscy goście mogli podziwiać artystyczny kunszt pani domu. Jednak celem układania ikebany nie jest zachwycenie oczu oglądających to dzieło. Pachnące kompozycje mają wyrazić zarówno piękno fizyczne, jak i duchowe. Na nic najbardziej misterna i estetycznie wyrafinowana kompozycja, jeśli nie towarzyszy jej równie głęboka treść. Czy takiego przemyślnego układania kwiatów można się nauczyć ? Okazuje się że tak : W Japonii jest kilka tysięcy szkół ikebany. Edukacja dotyczy zarówno układania ikebany klasycznej, jak i coraz bardziej popularnej nowoczesnej, inspirowanej współczesną estetyką.
Do ułożenia kompozycji potrzeba jest wiedza choćby o tym, co w japońskiej tradycji oznaczają poszczególne kolory. Ważne jest również zachowanie idealnej harmonii w łączeniu barw. Japończycy uważają, że wszelka kolorystyczna przesada niszczy subtelną mowę kwiatów. Istotny jest też ich układ i wysokość. Najwyższy kwiat zazwyczaj jest w środku i symbolizuje niebo. Pozostałe swa główne elementy kompozycji symbolizują ziemię i człowieka. Historia ikebany sięga VI wieku, kiedy w buddyjskich świątyniach zaczęto układać kwiaty w taki sposób, by ich gałązki i pąki kierowały się ku niebu. Bardziej skomplikowany styl zwany rikka(stojące kwiaty), o rozbudowanej symbolice dotyczącej poszczególnych barw, a nawet gatunków kwiatów, rozwinął się w XIV wieku i dominował do XVII wieku, wtedy też zrodziła się filozoficzna symbolika ikebany oparta na konfucjanizmie. Jednocześnie już w XV wieku zasady tworzenia kompozycji z wolna ulegały uproszczeniu, tak by mogli tą sztuką zajmować się zwykli śmiertelnicy.
Styl stosowany do dziś zwany moribana(spiętrzone kwiaty) rozwinął się w drugiej połowie XIX wieku i zapoczątkował większą swobodę w tworzeniu kwiatowych kompozycji. Moribana jest w założeniu odtworzeniem fragmentu krajobrazu lub ogrodu w miniaturze."


 
Cytat z książki: "Japonia cuda świata" autorstwa Magdaleny Patryas, Macieja Miłosza i Natalii Klorek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz